Az előző bejegyzésben a humorról és az azzal elérhető sikerről volt szó. A hirdetés persze akkor is lehet sikeres, ha nem humoros. Ha például valami egészen másra van kiélezve. Például arra, hogy az utca embere egy pillanatra megálljon gondolkodni.
A gondolatébresztő hirdetések számára az ideális hirdetőfelület az aluljáró, a metró, vagy az utcai hirdetőtáblák. Ha a gondolatébresztő kampány a Barátok közt szünetében egy gyógyszerreklám és egy mosópor reklám közt kap helyet, valószínűleg kevésbé lesz hangsúlyos.
De ha az ember egy olyan környezetben találkozik velük, ahol utána ténylegesen lesz is ideje gondolkodni rajtuk (séta közben, metrózás közben), akkor már valóban hatásosak lehetnek.
A gondolatébresztő reklámok általában valamiféle társadalmi, környezetvédelmi problémára hívják fel a figyelmet. A Re-winder ide kapcsolódó kampányának címe: „Re-winder: It’s Not a Game Anymore”.
Kezdjük csak azzal, hogy mi áll a lap alján. Talán ez után már egyszerűbb lesz elképzelni azt, amit a képen ábrázoltak: „its not a game anymore, 90 percent of all large fishes have disappeared from theworld’s oceans in the past half century”. Ez annyit tesz: „Ez már nem játék, az elmúlt fél évszázadban a nagy halak 90 százaléka tűnt el a világ óceánjaiból”.
A plakáton mintha egy videojátékot látnánk. Ismered azt a játékot, melyben a képernyő alján te irányítasz egy kis ütőt, melyről mindig visszapattan egy labda? Az a feladatod, hogy minél több figurát semmisíts meg úgy, hogy eltalálod a kis labdával.
Nem nehéz kitalálni, hogy ezen a plakáton a kis figurák bálna alakúak voltak és számuk eléggé megcsappant. Ezzel is hangsúlyozták a kampány készítői, hogy a nagy halak száma rohamosan egyre csak fogy és ha az emberiség így folytatja, teljesen el is fognak tűnni.
Valószínű, hogy aki csak látta a plakátot, elgondolkodott rajta. A kampánynak éppen ez volt a célja: kicsit elgondolkodtatni az embert és elriasztani a további bálnavadászattól.